پمپ بتن هوایی به عنوان دستگاه قالب سازی نیز شناخته می شود و با استفاده از 3 یا 4 بازوی انعطاف پذیر بر روی شاسی کامیون نصب می شود تا بتن را به محل ریختن منتقل کند.
بازوهای انعطاف پذیر بصورت هیدرولیکی فعال و باز و بسته می شوند. یکی از مزایای پمپ بتن هوایی این است که برای ورود به فضاهای باریک و بلوک های ساختمانی به ویژه در کارگاه های سازه فلزی کاربرد زیادی دارد. توانایی گسترده بیل مکانیکی در استفاده از دکل هوایی ، باعث می شود که عملیات قالب سازی بهترین عملکرد را در پروژه داشته باشد.

سخت افزار و ابزار پمپ دکل هوایی شامل انواع مختلفی از پمپ های بتن هوایی است که در بیشتر مارک ها و مارک های مختلف مانند Schweing ، Sifa و غیره یافت می شود ، که از مشهورترین و بهترین مارک ها در این زمینه هستند. از این پمپ بتن  برای انتقال بتن تمام شده از میکسر به مکان های مختلف استفاده می شود .

کاربرد پمپ بتن هوایی

 

پمپ بتن هوایی

انتخاب نوع کامیون با مدل بیل مکانیکی پنوماتیک ، ارتفاع برج پمپ و غیره متفاوت است و کار حمل و نقل در داخل برج های پنوماتیک با استفاده از “تک پمپ” انجام می شود. از دیگر کاربردهای پمپ بتن هوایی پروژه هایی است که حجم بتن زیاد است. مخصوصاً برای حمل کالاهای بتونی از روی برج های ساختمانی.

کاربردها استفاده از پمپ های بتن هوایی در مناطق وقتی کار انتقال بتن در ارتفاعات انجام می شود که توسط نیروی انسانی قابل انجام نیست ، توسط نیروهای متخصص و پیمانکاران در پروژه های مختلف استفاده می شود.
این روزها در بیشتر پروژه ها و تأسیسات بزرگ ساختمانی ، استفاده از دستگاه های پمپاژ بتن بسیار رایج و ضروری است و از آنجا که دستگاه های پمپاژ بتن دارای انواع و اندازه های مختلف هستند ، هر یک کاربرد خاصی دارند.
از هر نوع پمپ بتن باید متناسب با شرایط و نیازهای هر پروژه استفاده شود تا هر یک از پروژه ها با سرعت بیشتری انجام شود و از نظر صرف هزینه و اجاره تجهیزات پمپ بتن مقرون به صرفه باشد. آنها توسط پیمانکار و برنامه ریز پیشنهاد و اجرا می شوند.

عملکرد پمپ بتن هوایی

در دکل های بتن هوایی ، پمپ بتن بر روی شاسی کامیون نصب شده و از بازوهای انعطاف پذیر برای انتقال بتن استفاده می شود. به صورت افقی و عمودی یا عمودی انجام می شود و چون دو عملکرد دارد از اصطلاح پمپ بتن هوایی استفاده می شود. اهرم ها دستگیره ها توسط اهرم های هیدرولیکی باز و بسته می شوند. آنها در زوایای مختلف قرار می گیرند و کار حمل و نقل را از هر جهت انجام می دهند. پمپ های هوا می توانند به ورودی های بسیار باریک ساختمان ها یا کارگاه های سازه های فلزی برسند. به طور معمول ، این ماشین ها توانایی بتن ریزی در سطوح بالاتر و پایین تر از تنظیم ماشین را دارند.

آشنایی با پمپ بتن و کاربردهای آن

استفاده از پمپ های بتونی یک روش بسیار کاربردی برای ریختن بتن در مکان های محدود و غیرقابل دسترسی مانند تونل ها یا مکان های غیرقابل دسترسی مانند ریختن بتن در ارتفاع زیاد مانند ساختمان های بلند و بسیار بلند است. برای انجام این کار ، بتن باید دارای عملکرد بالا با افت 75 (مقدار توصیه شده) تا 125 میلی متر باشد.
در این راستا معمولاً استفاده از افزودنی های پخت برای به تأخیر انداختن زمان گیرش بتن توصیه می شود. علاوه بر این ، جمع آوری سنگدانه مهم است تا از جدا شدن آب از مخلوط به دلیل فشار و در نتیجه انسداد خط لوله انتقال بتن جلوگیری شود.
بتن ریخته شده با بتن با مشکل “جداسازی دانه بندی” روبرو نیست ، زیرا پمپ توانایی حرکت دادن بتن جدا شده را ندارد. از مصرف زیاد آب سیمان و همچنین سنگدانه درشت با لبه های تیز نیز باید خودداری شود. بیشتر پمپ های بتنی برای انتقال سنگدانه ها تا 38 میلی متر طراحی شده اند ، اما حداکثر اندازه سنگدانه توصیه شده در عمل به 25 میلی متر محدود می شود.
از پمپ های بتنی برای ساخت سطوح بتونی جاده نیز استفاده می شود. طول عمر پوشش و پوشش داخلی پمپ از 4000 تا 12000 متر مکعب است و این عمر برای لوله های انتقال 75000 متر مکعب برآورد می شود (در ایالات متحده 40،000 متر مکعب تخمین زده می شود). پمپ ها به طور کلی در سه اندازه تک سیلندر و دو سیلندر موجود هستند.

امروزه استفاده از انواع تک سیلندر بسیار محدود است و بیشتر پمپ ها دو سیلندر هستند. قطر لوله ها معمولاً 12.5 ، 15 ، 17.5 و 20 سانتی متر است و حداکثر میزان شن قابل پمپاژ 75 میلی متر است. بتن را می توان با پمپ های معمولی تا فاصله افقی 360 متر بسته به اندازه پمپ ، لوله بتن پمپ کرد. البته می توان بتن با درجه دبی بالاتر را بهتر پمپاژ کرد ، بنابراین تجربه نشان داده است که شل بودن 3 اینچ به خوبی کار می کند.

 

چرا دکل هوایی ؟

استفاده از پمپ بتن برای ریختن بتن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود زیرا تنها راه ایمن برای جلوگیری از هدر رفتن مواد در بتن متحرک برای بتن ، استفاده از پمپ بتن مناسب است. با استفاده از پمپ های بتنی می توانید سرعت کار را بالا ببرید و نگران شرایط آب و هوایی نباشید. استفاده از پمپ بتن برای رسیدن به مکانهایی که صعب العبور هستند می تواند بسیار مثر باشد. با استفاده از این پمپ ، از کیفیت بتن احساس راحتی خواهید کرد.

پمپ بتن هوایی برای ورود به فضاهای محدود بخصوص در سازه های فلزی کاربرد زیادی دارد. ظرفیت گسترده بیل مکانیکی برای ریختن بتن ، آن را کاملاً روی پروژه کاربردی می کند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست