عملیات بتن ریزی در اوایل دهه 1800 برای بسیاری از افراد مشهور نبود ، اما با تولید سیمان پرتلند (مخلوطی از سنگ آهک و خاک رس) در دهه 1820 و استفاده از این مواد برای ساخت بتن و بتن و نحوه انجام آن توسط بسیاری سال شده است مصری ها را می توان پیشگامان ساخت بتن و ساخت سازه های مستحکم با استفاده از مخلوط گچ و آهک دانست. در این مقاله ، ما یک نمای کلی از قالب ، اصول اولیه ، اصطلاحات و مراحل عملیات بتن ریزی داریم. منتظر شویینگ پمپ باشید.

 

عملیات بتن ریزی چیست؟

قالب سازی فرایندی است که در آن بتن ، در مکانی مانند کف سازه ، پی سازه ، سقف سازه ، پی و غیره ریخته می شود. قالب به طور عمده در فرم هایی انجام می شود که فرمها پس از عملیات بتن ریزی از آنها جدا شده و بتن نگه داشته می شود تا زمانی که به 100٪ تنظیم برسد.

 

در عملیات بتن ریزی ، بتن کجا ساخته می شود؟

 

بتن ریزی

 

به طور کلی ، بتن مورد استفاده در پروژه های ساختمانی یا در محل ساخته می شود یا از شرکت های تولید بتن خریداری می شود. در پروژه های ساختمانی در مقیاس کوچک مانند ساختمان های چند طبقه ، معمولاً برای بتن بجز مخلوط کن کوچک استفاده می شود و در صورت لزوم بتن در محل ساخته می شود و برای پرداخت سایر قسمت های ساختمان مانند ریختن بتن برای پی ، بتن اسکلتی ، خرید سقف بتونی ، اسلب گذاری و عملیات بتن ریزی برای دیوارها از شرکت های تولید بتن ، سپس بتن خریداری شده و با مخلوط کردن کشنده به محل ساخت و ساز منتقل می شود.

عملیات بتن ریزی مورد نیاز برای پروژه های بزرگ ساختمانی مانند راه سازی ، برج سازی و غیره معمولاً در محل پروژه ساخته می شود تا هزینه های ساخت را کاهش دهد. اصولاً در پروژه های بزرگ ساختمانی ، بتن با اختلاط ایستا یا متحرک ساخته می شود و سپس بتن به صورت مرحله ای ریخته می شود.

 

 

مراحل بتن ریزی فونداسیون چیست؟

فونداسیون بتونی هر سازه ای به چهار مرحله تقسیم می شود: تقویت کننده ، قالب ، بتن و تراکم ، که در زیر توضیح داده شده است.

در این مرحله ، بتن معمولاً برای ساخت سازه هایی در مقیاس کوچک از کارخانه خریداری می شود و توسط تراک میکسر به محل منتقل می شود ، سپس با پمپاژ بتن را در قالب می ریزد. پی باید به طور مداوم و در یک مرحله ریخته شود زیرا اگر ریختن پی پیوسته نباشد ، مقاومت کلی سازه کاهش می یابد.

 

 

تقویت کننده :

این مرحله از عملیات بتن ریزی در اجرای اسکلت بتن پس از اجرای بتن انجام می شود مگر اینکه اینگونه نباشد. در آرماتور(تقویت کننده) ، میلگرد با ضخامت استاندارد مطابق با تعداد طبقات سازه در کف سازه انجام می شود. میلگرد معمولاً جوش داده می شود یا روی صفحه ای که در بتن جاسازی نشده است ، ثابت می شود.

 

قالب :

در این مرحله ، قالب های پلاستیکی یا چوبی در اطراف آرماتور قرار داده می شود تا بتن را در داخل قالب هدایت کند.

 

 

متراکم سازی

در این مرحله پس از عملیات بتن ریزی ، تراکم و هوادهی به کمک ویبراتور برای بتن با عمق بیش از 15 سانتی متر و با میله و شمش برای بتن با عمق کمتر از 15 سانتی متر انجام می شود.

 

عملیات بتن ریزی اسکلت چیست؟

اسکلت ساختمان با استفاده از بتن پس از مرحله ریختن ، 100٪ بتن پایه ساخته می شود. این بتن مانند قالب پی ، از آرماتور ، قالب ، بتن و تراکم تشکیل شده است.

 

آرماتور بندی

در این قسمت مانند آرماتورهای پی ، با استفاده از آرماتورهای فولادی استاندارد ، بر روی صفحات و میله هایی که در مرحله پی نصب شده اند ثابت یا جوش داده می شود.

 

قالب بندی

در این مرحله قالب چوب یا پلاستیک در اطراف آرماتور بسته می شود.

 

 

قالب سازه ای

در قالب سازه ای ، بتن از کارخانه خریداری می شود و توسط میکسر به محل ساخت و ساز منتقل می شود و سپس در قالب پمپ می شود. ریخته گری اسکلت برای ساختمانهای چند طبقه می تواند تکه تکه یا تکه تکه باشد و در چند روز متوالی انجام شود.

 

عملیات بتن ریزی اسکلت

 

بتن ریزی اسکلت

 

در بتن ریزی اسکلت ، بتن از کارخانه خریداری می شود و توسط میکسر به محل ساخت و ساز منتقل می شود و سپس در قالب پمپ می شود. ریخته گری اسکلت برای ساختمان های چند طبقه می تواند تکه تکه باشد و در چند روز متوالی انجام شود.

 

تراکم سازی

در این مرحله به دلیل عمق زیاد بتن ریخته شده ، از ویبراتور برای فشرده سازی ، یکپارچه سازی و حذف هوا از بتن استفاده می شود.

 

ریختن بتن برای سقف

این قالب بخشی از قالب برای اسکلت است. پس از آرماتوربندی و قالب سازی ، بتن توسط پمپ ، مونوریل یا آسانسور به کف مورد نظر منتقل می شود و سپس قالب انجام می شود. البته ناگفته نماند که ریختن بتن برای سقف باید به طور مداوم انجام شود ، زیرا در یک مرحله خرابی بتن و تاخیر زمانی ممکن است کیفیت بتن را کاهش دهد.

 

 

نگهداری بتن

به طور کلی ، پس از عملیات بتن ریزی ، قالب به مدت 24 ساعت برداشته نمی شود تا زمانی که بتن به سطحی برسد که حتی بدون ریختن بتن ، مقاومت خود را حفظ کند. سپس ، هنگام باز شدن قالب ، باید بتن را به مدت یک هفته آبیاری کرد (عمل آوری بتن) تا از ترک خوردن آن در اثر تبخیر جلوگیری شود. تبخیر آب در بتن باعث ایجاد حفره و در نتیجه کاهش مقاومت آن می شود ، بنابراین باید رطوبت تا زمانی که بتن 100٪ تنظیم نشده باشد ، حفظ شود.

 

 

ریختن بتن به سیستم ICF

همانطور که می دانید ، سیستم ICF یک سیستم اسکلتی است. در این سیستم ، قالب تفاوت کمی با قالب معمولی دارد و دما از 4 تا 5 درجه متغیر است. اگر ریختن بتن در دمای زیر صفر در این سیستم انجام شود ، تنظیم اولیه بتن با همان گرمای آزاد شده دشوار خواهد بود. حتی در شرایط آب و هوای گرم ریختن بتن ، قالب موجود در پلی استایرن اجازه نمی دهد آب در بتن تبخیر شود و بنابراین رطوبت تا مرحله نهایی سخت شدن بتن باقی می ماند.

 

شرایط استاندارد عملیات بتن ریزی چیست؟

به طور کلی ریختن بتن در دمای بسیار بالا و پایین منجر به عدم مقاومت کافی بتن می شود. بنابراین ، بهتر است قالب در دمای متعادل ساخته شود.

 

ریختن بتن در دمای بسیار پایین به دلیل یخ زدن آب داخل بتن مشکل است. هنگامی که آب یخ می زند ، دانه های سیمان و ماسه کمتر ته نشین می شوند. با کاهش چسبندگی بین اجزای بتن ، مقاومت آن کاهش می یابد.

 

اگر مجبور به ساخت در دمای پایین هستید ، از محلول کلر و نیترات استفاده کنید تا از یخ زدگی آب در بتن جلوگیری کند. البته استفاده از آب گرم برای تهیه بتن می تواند دشواری ریختن بتن در هوای سرد را تا حدودی کاهش دهد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست