یکی از اصلی‌‌ترین مراحل در ساخت و ساز سازه، آماده سازی بتن و بتن‌ریزی است. در این عملیات  ماشین‌آلات زیادی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها تراک میکسر است.

این کامیون میکسر بتن انواع گوناگونی دارند که کاربرد هر کدام از آن‌ها متفاوت است.بتن ریزی، عملیات ریختن بتن در داخل قالب است که با طی کردن مراحلی انجام می شود. اجرای صحیح عملیات بتن‌ریزی، تاثیر مستقیمی بر کیفیت سازه‌های بتنی دارد. همین امر موجب می شود تا استفاده از تجهیزات مناسب، یکی از فاکتورهای مهم در سازه‌های بتنی باشد.

 

تراک میکسر چیست؟

 

تراک میکسر

 

کامیون میکسر بتن یکی از انواع درام میکسرهای معکوس است که در جهت انتقال و یا مخلوط کردن بتن برای ساخت سازه‌های بتنی مورد استفاده واقع می شوند. وزن این کامیون میکسر بتن به طور کلی بین 9 تا 14 تن است. این وسیله توانایی دارد تا وزن حدود ۱۸ تن بتن را متحمل شود.

به طور کلی کامیون میکسر بتن به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند:

1- اختلاط بتن قبل از عمل بارگیری و در کارخانه انجام می گردد.کامیون میسکر بتن برای بارگیری و جابه جایی بتن جدید از بچینگ به عملیات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2- مواد اولیه بتن بر اساس مقدار مشخص درون دیگ کامیون ریخته می‌شوند و عملیات اختلاط و جابه جایی به طور همزمان انجام می شود.

رعایت نکات هنگام استفاده از تراک میکسر

از وقتی كه آب به مخلوط خشك بتن اضافه مي‌شود تعداد دوران 70 تا 100 دور با سرعت تند جهت اختلاط اوليه لازم است. اگر بتن آماده شده در داخل ديگ حمل گردد و در هنگام تخليه همگي را بخواهيم دوباره به دست آوريم، لازم است 30 تا 40 دور با سرعت پایین بتن را مخلوط نماییم.

بیشترین تعداد دور ديگ 300 دور می باشد، از همین رو، مدت حمل در شرايط معمولی از زمان بارگيري تا تخليه بتن، به 1 تا 5/1 ساعت محدود می گردد.

  1. در صورت زمان طولاني حمل و يا تعداد چرخش زياد ديگ موجب کمترشدن اسلامپ و سايش بدنه ديگ و نیز كاهش مقاومت و دوام بتن می شود.
  2. در صورتی كه زمان انتقال بتن طولاني باشد و يا احتمال وجود ترافيك وجود داشته باشد، در این مواقع بهتر است از روش مخلوط خشك استفاده کنید و آب مخلوط در مکان عملیات به دیگر مصالح اضافه شود.
    با این حال در اين حالت، كنترل دقيق میزان آب با مشکل مواجه می شود و احتیاج است تا نظارت دقيق داشته باشید تا آب مخلوط به میزان تعيين شده اضافه شود.
  3.  از این کامیون های میکسر بتن در بتن‌هاي با اسلامپ كمتر از 40 ميلي متر و بتن با حداكثر سایز سنگدانه بيش از 50 ميليمتر و بتن با تناسب آب به سيمان كمتر از 4/0 بهتر است استفاده نشود.
    در روش پيمانه خشك از ميكروسيليس به حالت پودر استفاده نکنید به دلیل اینکه پخش ذرات ميكروسيليس در مخلوط به حالت يكنواخت انجام نمی گردد.
  4. اگر از كاميون مخلوط كن جهت اختلاط اوليه استفاده شود،باید دقت شود تا حجم بتن ساخته شده در آن به نسبت دو سوم ظرفيت اسمي ديگ محدود باشد.

کاربرد تراک میکسر چیست؟

 

کاربرد تراک میکسر

 

این کامیون در عملیاتی که احتیاج به تهیه و جابه جایی بتن باشد، کاربرد دارد. این وسیله بیشترا در جهت انتقال بتن آماده در عملیات شهری و دورافتاده استفاده می شود. در بیشتر عملیات های بزرگ بتنی مثل سد و پل‌سازی، بتن مورد نیاز به وسیله کارخانه بچینگ مستقر در پروژه و دستگاه هایی مثل جرثقیل و پمپ و لوله و دیگر روش‌های جابه جایی بتن تامین می گردد. در این عملیات نیز می‌توان از کامیون میکسر جهت انتقال بتن به مکان‌های گوناگون محل پروژه استفاده شود.

این کامیون گاهی جهت حمل متریال و مصالح ساختمانی و مصالح فله‌ای رقیق مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی این کامیون در پروژه‌هایی مانند ساختمان‌سازی و شهرسازی و ساخت سد و پل و معدن و تونل‌سازی کاربرد دارد.

اجزای تراک میکسرها

این کامیون دارای انواع گوناگونی با اجزای متفاوت هستند. بعضی از اجزایی مثل دیگ و قیف و مخزن آب و زیرشاسی و موتور و … بین این کامیون های میکسر بتن مشترک می باشند.از اجزای دیگر آن می توان به دیگ بتن و رینگ غلتک دیگ و تیغه و قیف ورود مواد و موتور روغن هیدرولیک و … اشاره کرد.

کارکرد تراک میکسر چگونه است؟

این کامیون های میکسر بتن با چرخاندن دیگ و تیغه‌هایی که درون آن وجود دارد، فعالیت‌هایی مثل بارگیری و اختلاط و تخلیه بتن را اجرا می کنند. دیگ کامیون میکسر بتن به شیوه ای طراحی شده اند که با هم زدن مخلوط به وسیله چرخش تیغه یا دوران اطراف محور مرکزی خودش، بتن را تا رسیدن به مکان پروژه به حالت خمیری نگه می دارد.

 

کامیون های میکسر بتن چه فرآیندهایی انجام می دهند؟

1-بارگیری

درون بدنه دیگ بتن، تیغه مارپیچی قرار گرفته است. با چرخیدن در یک سو موجب می شود تا بتن یا مواد اولیه به انتهای دیگ حرکت کنند. زمان انتقال بتن به پروژه، چرخش در همین سو صورت می‌گیرد.

2-اختلاط

چرخش همیشگی دیگ در هنگام جابه جایی مخلوط، مانع از گیرش سریع بتن می گردد.

3-تخلیه

چرخش در سوی خلاف بارگیری، باعث حرکت بتن به سوی دهانه خروجی دیگ بتن می گردد. به این صورت، حرکت مخلوط به سوی شوت باعث می شود تا جانمایی مستقیم بتن در قالب ایجاد شود.

در صورتی که امکان نزدیک شدن این کامیون های میکسر بتن به قالب و بتن‌ریزی مستقیم به وسیله شوت وجود نداشته باشد، بتن داخل یک پمپ تخلیه می گردد. پمپ بتن، مخلوط را به کمک یک لوله منعطف یا نوار نقاله به جایگاه مورد نیاز جابه جا می کند.

 

انواع تراک میکسرها

 

انواع تراک میکسر

 

از رایج ترین انواع کامیون میسکر بتن می‌توان به کامیون های میکسر بتن استاندارد و نیز کارگاهی و بتن حجمی و همچنین بچینگ متحرک اشاره کرد. هر یک از این کامیون‌ها، ویژگی‌های و قابلیت‌های مختص به خود را دارند.

معایب تراک میکسرها

این کامیون ها برای تمام شرایط مناسب نیستد و باید با اطلاهات کافی روی جنبه‌های اقتصادی و اجرایی پروژه، انتخاب گردند.

معرفی اصلی‌ترین معایب استفاده از این تراک میکسر بتن:

هزینه این کامیون ها جهت استفاده در پروژه‌های کوچک و با حجم بتن‌ریزی کم اصلا اقتصادی نمی باشد.همچنین در صورت مسافت زیاد بین جایگاه پروژه با کارخانه بچینگ، کارایی بتن کاهش پیدا می کند و باید از آب اضافی در مخلوط استفاده کرد.

در هنگام تحویل هر سرویس، باید آزمایش اسلامپ جهت اطمینان از کارایی مناسب بتن انجام شود و آماده نبودن قالب بتن قبل از رسیدن این کامیون، باعث می شود تا در فرآیند بتن‌ریزی اختلال ایجاد شود.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست