بتن برای استفاده در پروژه، احتیاج به ابزار خاصی جهت جابه جایی و انتقال دارد. بتون را نمی شود پشت کامیون بارگیری کرد باید روش جابه جایی را به نحوی تنظیم کرد که جدا شدگی اجزا رخ ندهد و روانی بتون در حدی باشد که کارایی مورد نیاز برای بتن ریزی را ارایه دهد. برای این امر از تجهیزاتی مثل پمپ بتن استفاده می شود که این نوع از پمپ ها انواع گوناگونی دارند. در این مقاله به انواع پمپ بتن شویینگ و مزایای آن میپردازیم.

در بازار پمپ بتن دستی یا پمپ بتن هوایی وجود دارد. اما معمولا پمپ بتن زمینی، بیشترین استفاده را نسبت به انواع پمپ بتن دارا می باشد. گاهی به علت کم بودن قیمت پمپ بتن زمینی دست دوم در مقایسه با قیمت پمپ نو، برخی از اشخاص اقدام به خرید نوع دست دوم آن را می کنند. گاهی حتی به دلیل کاهش هزینه ها به جای خرید پمپ اقدام به اجاره آن می کنند.

 نکات مهم در استفاده از انواع پمپ بتون ها

 

پمپ بتن شویینگ

مقدار تولید بتن و تجربه استفاده از آن و داشتن تجهیزات بتن ریزی یکی از مشخصه های توسعه یافتگی است. ایران از بزرگترین تولید کنندگان بتن است و استفاده از آن در پروژه های مختلف بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در اجرای بتن مهم ترین نکته، زمان است. باید به سریع ترین شیوه ممکن بتن را به جایگاه اجرای پروژه برسانید. نکته دیگر ابعاد سنگدانه ها است. این ابعاد باید در محدوده مشخص شده براساس استاندارد مقرر شده، قرار داشته باشد. همچنین سنگ دانه هایی که گوشه شان تیز است بایستی کمتر از ۰.۳۳ میلی میتر باشد و نیز سنگدانه های گرد هم بایستی کمتر از ۰.۴۰ میلی متر باشد. و نسبت آب به سیمان در بیشترین حالت ممکنه باید ۰.۶ باشد. اسلامپی که جابه جا می شود هم باید ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی متر باشد.

بتن های مصرفی جهت پمپاژ بایستی روانی متوسط تا زیاد باشند. بتنی که پمپاژ می گردد باید تا حدی روان تر از بتن های معمولی باشد به دلیل اینکه از بسته شدن لوله های پمپ بتن جلوگیری می کند. به دلیل اینکه تناسب آب به سیمان از حد مجاز بالاتر نرود باید جهت تامین روانی بتن از مواد افزودنی متناسب مثل فوق روان کننده ها یا مواد افزودنی آب نگه دار بهره بگیرید.

همچنین در نظر داشته باشید، استفاده نااصولی از سطوح شیبدار و نیز خط لوله هایی که در شیب قرار گرفته اند،موجب می شود تا تایم پمپاژ دانه بندی به هم بخورد. ملات باقی مانده در دستگاه بسیار سریع خشک می شود و باید قبل از خشک شدن حتما تمیز شوند. یکی از مزایای پمپ بتون شویینگ توانایی جابه جایی بتون تا ۷۰ متر به شکل عمودی و تا ۳۵۰ متر به شکل افقی می باشد.

از دیگر نکاتی که باید در پمپاژ بتن به آن دقت کرد، خط لوله پمپاژ بتن است. بهتر است طول خطوط پمپاژ کم و به شکل مستقیم باشد. همچنین اسلامپ بتن پمپاژی حدود ۷۵ میلی متر است و مقدار سیمان بتن پمپاژی هم باید دست کم ۲۸۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

مزایای انواع پمپ بتن شویینگ

شویینگ مجموعه کاملی از پمپ های بتن را با ماشین آلات همه کاره ارایه می دهد تا هر کاربردی را پوشش دهد. دلایل بسیاری برای استفاده از شوئینگ وجود دارد.

ویژگی ها و مزایای استفاده از انواع پمپ بتنی شویینگ :

طراحی شده به وسیله مهندسین آلمان و ایالات متحده و شویینگ دهه ها است که در زمینه طراحی و تولید ابزارهای بتنی سابقه دارد و فعالیت کرده است.

شویینگ، پمپ بتن سیلندر دوقلو هیدرولیک استاندارد را که امروزه بسیار کاربرد دارد را اختراع و عرضه کرده است.همچنین شوینگ شیر راک را تولید کرده است و شیر راک داراری سایش کم و قابلیت اطمینان بیشتری است و موجب می شود تا بتن بیشتری بین سرویس و تعویض قطعه های پمپ می شود.

اگر مدارهای هیدرولیکی شوئینگ را باز نمایید، باعث می شود تا در مصرف سوخت صرفه جویی کنید.در نتیجه با گازوییل کمتری بتن بیشتری پمپ می شود.

این پمپ شوئینگ کنترل های برقی دارا می باشد و از راه دور و چند منظوره می باشد و بتن را در مکان مورد احتیاج با سرعت و به راحتی و دقیق پمپاژ می کند.

همچنین همه قطعات یدکی آن ها موجود هستند و در صورت احتیاج به قطعات، به سرعت به آن دسترسی خواهید داشت.

 

انواع پمپ بتن شویینگ

انواع پمپ بتن

 

پمپ بتن سوار بر کامیون سیار شویینگ

پمپ های بتنی سوار بر کامیون سیار، از دو محور S20 با 20 متر دسترسی عمودی تا 5 محور  S61SX می باشد که با یک مساحت بزرگ که در آن می تواند بتن و یک ارتفاع عمودی 61 متری را قرار دهد پوشش می دهد. با طیف وسیعی از طول و پیکربندی، این ماشین آلات همه کاره و محبوب برای بیشتر پروژه های بتن ریزی مانند ساختمان های بلند و متوسط و پایه ها و اسلب ها و بسیاری از پروژه های مهندسی عمران ایده آل می باشند.

این ماشین آلات از SP305، ایده آل جهت تمام پایه ها و اسلب های مسکونی تا SP8800 استفاده می شود و بتن را به بالای بلندترین سازه ها پمپاژ می کند. با این مدل می توان به جای داشتن یک بوم داخلی با طول از قبل تعیین شده، لوله ای با هر مقدار طولی به لوله متصل کرد تا بتن را به شکل مستقیم یا توسط یک بوم جداگانه پمپاژ کند.

 

– پمپ بتن ثابت شویینگ

سری SPT مثل پمپ های تریلر هستند اما بر روی یک شاسی کامیون بر اساس انتخاب متقاضی سوار شده اند. مهندسان نه تنها نصب این موارد را روی طیف گسترده ای از شاسی ها انجام می دهند، بلکه تنظیمات آن را برای متقتضیان طوری تنظیم می نمایند که شامل ذخیره سازی برای همه لوله ها و دیگر لوازم جانبی آنان باشد. همین امر سبب می شود تا شما همیشه هر آنچه را که احتیاج دارید مثل لوازم جانبی را در یک پمپ بتن سیار داشته باشید.

 

-کامیون میکسر پمپ بتن

میکسر کامیون، پمپ بتن و بوم قرارگیری را در یک بسته قرار می دهند.این شوئینگ ها جهت تأمین بتن مخصوصا در پروژه های کوچک ساختمانی با روشی سریع و ساده و همچنین مقرون به صرفه ایده آل می باشند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست