تاورکرین شکل مدرن بازوی تعادل است که از همان اجزای اصلی ساخته شده است. پایه نحوه عملکرد تاورکرین معمولاً در بتن مسلح قرار می گیرد و بعضاً توسط کمربند به قسمت هایی از سازه یا ساختمان متصل می شود. تاورکرین ها معمولاً بهترین ترکیب ارتفاع و ظرفیت بالابری را ایجاد می کنند و به طور گسترده ای در ساخت سدها ، برج ها و ساختمان های بلند استفاده می شوند.

در هنگام نصب اولیه تاورکرین ، پایه نصب آن باید مطابق با مشخصات فنی مورد نیاز مشخص شده در دفترچه راهنما برای این نوع برج جرثقیل ، تحت نظارت و تأیید مهندس ساختمان باشد. از آنجا که دسترسی به این بخش و بازرسی دقیق مشخصات در حین کار توسط بازرس امکان پذیر نیست ، تأیید مهندس ناظر در این زمینه الزامی است.

 

چگونه تاورکرین بوجود آمد؟

 

 

همیشه در ساخت سازه های عظیم مشکلی وجود داشته است ، به ویژه هنگامی که کار به سطح بالای سطح زمین می رسد ، برای ساخت مواد و تجهیزات از وزن و حجم قابل توجهی باید از زمان ، تلاش و هزینه زیادی استفاده شود یک ساختار این مشکل حدود 70 سال پیش با ساخت اولین برج جرثقیل ها تا حد زیادی با عملکرد تاورکرین ها برطرف شد.

یونانیان باستان اولین برج تاورکرین را اختراع کردند و این کار با کارگر و دام کار می کرد. از این برج جرثقیل در آن زمان برای ساخت ساختمان های بلند استفاده می شد و اجازه می داد اشیا سنگین به بالای ساختمان منتقل شوند.

 

 

عملکرد تاورکرین

 

عملکرد تاورکرین ها یکی از اجزای اصلی و اساسی هر سایت ساختمانی است. قطعه ای از ارتفاع که معمولاً نسبت به سایر قطعات بیل دارای ارتفاع متفاوتی است به این پایه متصل می شود و سپس گیره ها را به آن می بندند و با منگنه ها یا پیچ های استاندارد متصل می شوند. سپس دکل تاورکرین به قسمت چرخان که شامل موتور و چرخ دنده است متصل می شود تا با عملکرد تاورکرین بتواند چرخش یابد.

 

در قسمت بالای صفحه گردان تاورکرین سه قسمت اصلی وجود دارد: جیب بالابر ، بازوی کار یا سهامی که بلبرینگ بر روی آن حرکت می کند و قلاب. جیب های کوتاه تر با وزنه های متعادل ، خطوط کنترل نحوه عملکرد تاورکرین ، صفحه اصلی و درایو گیربکس اصلی نیز در این قسمت از تاورکرین قرار دارند. قسمت اصلی دیگر کابین اپراتور جرثقیل برج است. کنترلرها و جرثقیل ها در اینجا قرار دارند و برج تاورکرین از اینجا کار می کند.

 

چگونگی نحوه عملکرد تاورکرین ها ؟

 

عملکرد تاورکرین

 

همانطور که در مقالات قبلی ذکر شد؛ یونانیان باستان اولین برج تاورکرین را اختراع کردند. البته در آن زمان جرثقیل های برج را مردان یا حیوانات حاصلخیزی مانند الاغ می ساختند. از این جرثقیل ها برای ساخت ساختمان های بلند استفاده می شد. پس از مدتی ، این دستگاه ها با استفاده از چرخش انسان توسعه یافته و توانایی حرکت اشیا در آنها ایجاد شد.

 

در قرون وسطی از تاورکرین در بندر برای بارگیری کشتی ها و کمک به ساخت آنها استفاده می شد. طبق شواهد به دست آمده ، برخی از آنها برای ساختن برج های سنگی برای مقاومت و پایداری بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند. اولین تاورکرین ها از چوب ساخته شده اند ، اما پس از انقلاب صنعتی ، برج های جرثقیل از چدن ، آهن و فولاد ساخته شده اند.

انواع تاورکرین

 

 

انواع مختلفی از تاورکرین ها در بازار موجود است. همه آنها برای استفاده خاصی طراحی شده اند. جرثقیل های برج را می توان از چند زاویه طبقه بندی کرد.

 

انواع تاورکرین از نظر ابعاد:

 

تاورکرین از نظر اندازه به کلاس های کوچک و بزرگ تقسیم می شوند. جرثقیل های تاجی کوچک برای انتقال تجهیزات در داخل کارگاه ها و تاورکرین های غول پیکر برای ساخت برج های بالا استفاده می شود. جرثقیل های شناور نیز طراحی شده اند که معمولاً برای ساخت مخازن نفت و نجات کشتی های غرق شده استفاده می شوند.

انواع عملکرد تاورکرین ها از نظر مدل نصب:

 

همانطور که از نام آن پیداست ، این جرثقیل تاجی که خود در حال نصب است ، برای نصب و راه اندازی نیازی به منبع تغذیه خارجی و بالابر کف ندارد. از ویژگی های بارز نحوه عملکرد تاورکرین قابلیت حمل و سرعت نصب آن است. جرثقیل برج های ترکیبی توسط اجزای ارتفاع خود بلند می شوند. این جرثقیل ها با توانایی بالا در حرکت اجسام سنگین متمایز می شوند.

انواع تاورکرین از نظر شعاع حرکت:

 

در این طبقه بندی تاورکرین را می توان به سه دسته ثابت ، متحرک و صعودی تقسیم کرد. از جمله خصوصیات عملکرد تاورکرین های متحرک می توان به شعاع  گسترده و پوشش با ارتفاع زیاد اشاره کرد. تاورکرین صعودی معمولاً برای ساختمانهای در حال ساخت استفاده می شوند. این مدل جرثقیل با ارتفاع ساختمان بالا می رود. به همین دلیل از این نوع تاورکرین ها در آسمان خراش ها ، صنعت ساخت آسمان خراش و پل سازی استفاده می شود.

 

 

انواع دیگر تاورکرین شامل خزنده ، زیردریایی ، زمین های ناهموار ، شناور ، هیبریدی ، استوانه ای ، سطحی ، تلسکوپی ، بار (مخزن) ، جرثقیل ریلی ، جرثقیل های هوایی یا آسمانی ، برجک ، چکش ، تثبیت کننده ، سقف و بلبرینگ است. جرثقیل های هوایی معمولاً هلی کوپترهایی هستند که برای بارهای زیاد طراحی می شوند.

 

اجاره تاورکرین

 

همانطور که می دانید علاوه بر جلوگیری از هزینه های اضافی برای پی ، انتخاب یک تاورکرین تا نوع سازنده است. همچنین در پیشرفت بهتر کار تأثیر بسزایی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست